Op donderdag 8 oktober opent in De Markten in Brussel de tentoonstelling MABABU – Spirit of The Ancestors van de Congolese fotografe Pamela Tulizo. Wie wordt er afgebeeld, op welke manier, en wat kunnen beelden betekenen voor mensen die zichzelf zelden met waardigheid weerspiegeld zien? Vanuit die vragen onderzoekt Tulizo de kracht van representatie.

Met MABABU, Swahili voor ‘voorouders’, brengt Tulizo vergeten verhalen en historische vrouwelijke figuren opnieuw in beeld. Ze maakt van hen inspirerende rolmodellen voor jonge vrouwen vandaag. Tulizo kiest bewust voor een ander beeld van Afrikaanse vrouwen dan het klassieke beeld van het slachtoffer: in haar foto's verschijnen vrouwen als krachtige figuren die handelen, aanwezig zijn en hun eigen verhaal vertellen, met schoonheid, trots en veerkracht.

De tentoonstelling nodigt bezoekers uit om na te denken over gendergelijkheid, humanistische waarden, koloniale geschiedenis, representatie en de moed om op te komen tegen onrecht. MABABU is tegelijk een eerbetoon aan vergeten vrouwen en een uitnodiging om kritisch te kijken naar wie zichtbaar is, en wie niet.

Pamela Tulizo won in 2020 de prestigieuze Dior Photography and Visual Arts Award for Young Talents. Naast haar artistieke werk zet ze zich in voor jonge vrouwelijke kunstenaars in Goma. Ze richtte er een centrum op waar ze opleidingen, workshops en programma's rond ondernemerschap en financiële zelfstandigheid organiseert.

Naast fotografie omvat de tentoonstelling speciaal ontworpen jurken en een behind-the-scenes film die de bezoeker meeneemt in het artistieke proces in Goma. De tentoonstelling wordt gecureerd door VUB-professor Katarzyna Ruchel-Stockmans en is een VUB Cultural Diplomacy-project, ontwikkeld met de steun en samenwerking van ULB, BrIAS, VLIR, Enough Room for Space, deMens.nu, De Markten, VISU VUB Research Group, Stad Brussel, Humanistisch Verbond, Enabel en Kuumba vzw.

Praktisch

Opening: donderdag 8 oktober 2026 om 18.00 uur in aanwezigheid van Pamela Tulizo

De Markten
Oude Graanmarkt 5
1000 Brussel

De tentoonstelling loopt van 8 tot en met 31 oktober 2026.

Openingsuren:
Dinsdag – vrijdag: 10.00 – 20.00 uur
Zaterdag – zondag: 12.00 – 18.00 uur

Meer info: https://www.vub.be/nl/evenement/mababu-expo-8-31-oktober-2026