
Op dinsdag 6 mei leest de gerenommeerde auteur Caryl Phillips (UK/St. Kitts) Brussel voor uit zijn nieuwste roman Another Man in the Street. Hij doet dit op uitnodiging van VUB-literatuurprofessor Eva Ulrike Pirker. Zijn meerstemmige en indringende roman raakt aan thema’s als migratie, identiteit en de keuzes die ons leven bepalen. Het verhaal volgt Victor, een Caribische journalist die in Engeland zijn dromen achternagaat, maar botst op onzichtbare grenzen.
De concrete aanleiding voor Another man in the street is het verhaal van de beruchte Londense huisjesmelker Peter Rachman. Met zijn krotten verwierf hij zo’n slechte reputatie dat Rachmanism een Engels woord werd voor het uitbuiten van huurders.
“Wanneer migranten aankomen in een land, is accommodatie het eerste wat ze nodig hebben. Net na de Tweede Wereldoorlog was het voor nieuwkomers in Londen, en meer specifiek voor migranten uit West-Indië en Afrika, erg moeilijk om accommodatie te vinden. Peter Rachman gaf hun wel kansen. Toch werd hij verguisd door het establishment voor de slechte staat van zijn woonblokken. Hij stond daardoor bekend als een hebzuchtig en hoogst onaangenaam persoon. Toen ik erachter kwam dat hij zelf een Holocaust overlever uit Polen is, ging ik hem met andere ogen bekijken. Misschien was hij gezegend met een vorm van oprechte empathie voor outsiders omdat hij zelf een nieuwkomer was”, aldus Caryl Phillips.
In een tijd waarin migratie volop in het debat staat, brengt Phillips een intiem en tijdloos perspectief. Zijn personages zijn geen helden, maar mensen van vlees en bloed. Ze balanceren tussen dromen en teleurstellingen, vijandigheid en gastvrijheid. Met scherpe pen onthult Phillips de ‘rommelige’ realiteit van het mens-zijn.
In dialoog met literatuurwetenschapper Suzanne Scafe
Na de lezing gaat Suzanne Scafe in gesprek met Caryl Phillips. Suzanne is gastprofessor aan het Centre for Literary and Intermedial Crossings van de VUB. Ze is gespecialiseerd in Caribische, Black British en postkoloniale literatuur. Ze is mede-auteur van de klassieker The Heart of the Race: Black Women’s Lives in Britain, auteur van Teaching Black Literature, en schrijver en redacteur van talrijke publicaties over Caribische en Black British literatuur en cultuur. Haar boek Reading to Resist: Contemporary Black British Women's Writing verschijnt later dit jaar bij Routledge.
We nodigen u graag uit om deze lezing bij te wonen. Het is mogelijk om met Caryl Phillips en Suzanna Scafe in gesprek te gaan. Gelieve uw aanwezigheid voor 5 mei te bevestigen via Leen.Vandevelde2@vub.be of +32 471 09 17 24.
Het VUB-interview met Caryl Phillips is via deze link te lezen: https://www.vub.be/nl/nieuws/migratie-macht-en-mededogen-auteur-caryl-phillips-over-zijn-nieuw-boek-another-man-in-street
Contact
Praktische info
-
Wanneer? Dinsdag 6 mei van 20u tot 22u
-
Waar? Passa Porta: international house of literature in Brussels
Rue Antoine Dansaertstraat 46
1000 Brussel -
Prijs? Standaardprijs = €10, studentenkorting -50%. Tickets zijn via deze link te boeken.
-
De lezing en discussie worden in het Engels gehouden. Vragen kunnen gesteld worden in alle talen die gangbaar zijn in België.
Over Caryl Phillips
Door de Guardian omschreven als "een van de meest vooraanstaande schrijvers van Groot-Brittannië" en door de New York Times als "een van de literaire grootheden van onze tijd", is Caryl Phillips de veelgeprezen auteur van maar liefst 17 boeken. Zijn oeuvre omvat romans, biografieën, reisverhalen en literaire essays, evenals talloze werken voor toneel, film en radiodrama. Phillips won vele prestigieuze prijzen en wordt door critici geprezen om zijn veelzijdige stijl en diepgaande karakterbeschrijvingen. Tegelijkertijd is zijn proza toegankelijk en meeslepend, perfect aansluitend bij de urgente thema’s en actuele vragen die zijn werk verkent. Phillips heeft wereldwijd aan verschillende universiteiten gedoceerd en is al meer dan twintig jaar hoogleraar Engelse literatuur aan Yale University.
Over de initiatiefnemers
Dit event is een initiatief van drie VUB-onderzoeksgroepen die samen de Ties That Bind Us reeks lanceerden. Zij slaan ter gelegenheid van dit event de handen in elkaar met VUB’s Brussels Interdisciplinary Research centre on Migration and Minorities (BIRMM) en Passa Porta.
De wereld heeft je nodig
Dit event maakt deel uit van het publieksprogramma van de VUB: een programma voor iedereen die vindt dat het anders kan in de wereld en gelooft dat wetenschappelijke inzichten, kritisch denken en dialoog een belangrijke eerste stap zijn om je stempel te drukken op jouw omgeving en de wereld.
Als Urban Engaged University wil de Vrije Universiteit Brussel een drijvende kracht van verandering in de wereld te zijn. Met ons academisch onderwijs en ons innovatief onderzoek dragen we bij aan de Sustainable Development Goals van de Verenigde Naties en drukken we mee onze stempel op de toekomst.