Ginette Barrie blijft zich inzetten voor kankeronderzoek
Toen Ginette Barrie bijna tien jaar geleden hoorde dat haar broer ongeneeslijke longkanker had, wist ze niet waar ze met haar woede en machteloosheid naartoe moest. Hij had nooit gerookt. Toch kreeg hij longkanker, met uitzaaiingen.
“Hij kwam zeggen: ‘Ik haal mijn verjaardag niet meer.’ Ik kon dat niet plaatsen. Ik dacht: ik moet hier iets mee doen. Ik kan hem misschien niet meer helpen, maar ik wil helpen om te vermijden dat mensen in de toekomst zo jong sterven.”
Yamina Krossa, prof. dr. Damya Laoui en Ginette Barrie met cheque
Ginette begon benefietconcerten onder de naam Beat Cancer With Music te organiseren. Muziek was dichtbij: haar echtgenoot is beroepsmuzikant. Haar eerste concert organiseerde ze volledig alleen, zonder vzw of sponsoring. Het was meteen uitverkocht en dus direct een succes.
Toch begon er na een tijd iets te wringen. Ginette wilde weten waar haar geld precies terechtkwam. Ze wilde niet zomaar storten en daarna niets meer horen. “Ik wilde rechtstreeks bij de persoon terechtkomen die iets met mijn geld doet. Ik wilde zien wat de evolutie daarvan is.”
Zo kwam ze bij het VUB Yamina Krossa Fonds terecht. Het verhaal van Yamina raakte haar meteen. Ginette werkte veertig jaar bij het ziekenfonds en had daar veel miserie gezien, in dossiers en telefoongesprekken. Ook had ze jarenlang gepleit voor de terugbetaling van borstreconstructies met lichaamseigen weefsel na borstkanker. Toen ze las dat Yamina daar mee voor gevochten had, voelde dat herkenbaar. “Ik dacht: dit zit precies in mijn verhaal.”
Ze belde Yamina op. Er was meteen een klik. Wat begon als een donatie, werd een warme band en een blijvend engagement.
Voor haar concerten vraagt Ginette telkens aan prof. Damya Laoui om kort uit te leggen waar het onderzoek staat en wat er nog nodig is. Dat vindt ze belangrijk. Mensen moeten weten waar hun bijdrage naartoe gaat. “Ze zeggen mij vaak dat ze dat zo waarderen. Dat ze horen van die professor wat er met het geld gebeurt.”
Een van de meest bijzondere edities was het concert dat Ginette opdroeg aan Hubert, de overleden echtgenoot van Yamina. De artiesten van ABBA For You waren zo geraakt door haar verhaal dat ze op het einde spontaan een extra inzameling deden in de zaal. “Mijn cheque stond op 7.800 euro. Uiteindelijk heb ik 8.300 euro kunnen doorstorten. Dat is mij bijgebleven. Dat die artiesten zo zijn meegegaan in mijn verhaal.”
Voor Ginette zijn de concerten meer dan een mooie avond. Ze wil dat mensen genieten, maar ook dat ze begrijpen hoe belangrijk onderzoek, preventie en screening zijn. “Ik zeg dat vaak: laat u screenen. Als je ziek wordt, is dat eerst en vooral een ramp voor jezelf. Maar het is ook een zware kost voor de maatschappij.”
Wat haar blijft raken, is dat onderzoekers vaak zelf fondsen moeten zoeken. “Om mensen te redden, moeten professoren zelf geld verzamelen. Daar kan ik kwaad van worden.”
Toch blijft vooral haar vastberadenheid hangen. Haar broer leeft intussen nog altijd, bijna tien jaar na zijn diagnose. Artsen noemen hem een mirakel. Zijn verhaal, samen met dat van Yamina en het onderzoek van Damya Laoui, maakt dat Ginette wil blijven doorgaan.
Rond haar groeit het engagement verder. Concerten, lokale acties, mensen uit haar netwerk: telkens opnieuw komt er steun bij voor het VUB Yamina Krossa Fonds. Voor Ginette is het eenvoudig. Gezondheid is het hoogste goed. En zolang het onderzoek haar steun kan gebruiken, blijft ze zich inzetten.
Bedankt Ginette!
Ginette Barrie op een donateursevent