Jongeren warm maken om een STEM-opleiding of een opleiding in de zorg te volgen: dat is de bedoeling van de educatieve activiteiten in het Green Energy Park in Zellik. Maar soms wordt daar wel eens van afgeweken en loopt er plots een twintigtal leerlingen met een heel andere achtergrond zich te vergapen aan de innovatieve en duurzame technologieën die er te bewonderen vallen.
Op zoek naar inspiratie voor je lessen? Bekijk ons aanbod hier.
“Handen in de zakken!”, roepen Marc en Frans, twee leerkrachten van de Victor Hortaschool uit Evere naar een vijftal van hun leerlingen die aanstalten maken om een kleine container te betreden. Je zou eerder het omgekeerde verwachten, maar in dit geval is het cruciaal dat de jongens niets aanraken. De container in kwestie zit namelijk stampvol batterijcellen die tal van gebouwen in het Green Energy Park van stroom voorziet. Eén verkeerde beweging kan daar plots een einde aan maken.
Een blik in deze superbatterij maakt deel uit van een rondleiding die de leerlingen krijgen langs een aantal gebouwen en installaties in het industrieterrein in Zellik, dat tegenwoordig dienst doet als living lab voor nieuwe duurzame energietechnologieën. Zo’n rondleiding is een van de educatieve activiteiten die er georganiseerd worden door de Green Energy Park research hub, een samenwerking tussen de VUB en het UZ Brussel.
De leerlingen die vandaag op bezoek zijn zitten in de tweede graad elektromechanische technieken en de derde graad elektriciteit, allebei richtingen met arbeidsmarktfinaliteit of dubbele finaliteit. Niet het type leerlingen dat na het middelbaar ook nog eens universitaire studies aanvat, maar wel de mensen die er binnenkort voor zullen zorgen dat onze gebouwen van duurzame energie worden voorzien.
VR-brillen
Als de rondleiding begint, hebben de leerlingen er al een boeiende voormiddag op zitten. Zo hebben ze onder andere met behulp van VR-brillen diepgaand kunnen kennismaken met innovatieve energietechnologieën.
Voor Ali, een van de leerlingen van de Victor Hortaschool, was dat alvast een geslaagde start: “Die VR-brillen waren echt indrukwekkend. Maar het leukste vond ik toch dat we hier een aantal zaken in het echt te zien kregen waarover op school alleen maar wordt gesproken. Daar hebben we natuurlijk die nieuwste snufjes niet.”
Nog in de voormiddag maakten ze ook kennis met het Smart Village Lab. Dat bestaat uit zes gebouwen die elektrische en thermische energie uitwisselen via een Smart Energy Grid. Hier kunnen zonnepanelen worden gekoppeld aan een elektrische auto, een thuisbatterij, een wasmachine of een warmtepomp, enzovoort. Op die manier wordt de toekomst – zeker voor de technici in spe – wel heel zichtbaar, natuurlijk.
“Dat vond ik wel interessant, ja,” zegt Mohammed, een andere leerling. “We zagen nieuwe materialen en kregen heel veel informatie, onder andere over zonnepanelen, warmtepompen, enzovoort. Ook over veiligheid heb ik een en ander bijgeleerd.”
Supercomputer met zonnepanelen
Na de batterijcontainer waar men de handjes vooral niet wilde zien komen verschillende types laadpalen voor elektrische auto’s aan de beurt. Die worden toegelicht door Lenni Debraekeleer, de Living Labs Energy & Mobility manager en samen met project officer Anna Yastrebova de gids op deze rondleiding. Laadpalen zijn duidelijk een hot item voor leerlingen in deze richtingen, want ze volgen de uitleg vrij stil en aandachtig – niet evident voor jongens van deze leeftijd. Ze zijn duidelijk geïnteresseerd en stellen heel wat inhoudelijke vragen.
Op naar het datacenter vervolgens, waar binnenkort de eerste supercomputer van Vlaanderen wordt onthuld – een feit dat echter niet bijzonder veel indruk maakt op dit publiek. Berekenen hoeveel stroom de zonnepanelen aan de zuidkant van het gebouw opwekken wil ook niet zo vlot verlopen.
Maar Lenni kent zijn pappenheimers; telkens als de aandacht dreigt te verslappen, wijst hij meteen op de aspecten die voor deze jongens rechtstreeks van belang zijn – de praktische kant van al die technologische snufjes zeg maar. “Je hebt mensen nodig om die technologie te ontwikkelen, maar daar zijn we niets mee als er niemand is om de kabels te leggen, de zonnepanelen te installeren, alles op een veilige en efficiënte manier op elkaar aan te sluiten, enzovoort. Dat zijn opdrachten waar jullie binnenkort jullie brood mee gaan verdienen,” klinkt het geregeld. En daar hebben de jongelui wel oren naar.
Blik verruimen
“Het doel van de meeste educatieve projecten die we organiseren, is om zoveel mogelijk jongeren warm te maken om een STEM-opleiding of een opleiding in de zorg te volgen,” vertelt Danny Dewit, programmacoördinator en verantwoordelijke voor de educatieve activiteiten. “Daarom zetten we vooral bezoeken op voor leerlingen uit de eerste en tweede graad. Vandaag was enigszins anders; in dit geval was het vooral de bedoeling om deze leerlingen te tonen dat ze aan heel boeiende projecten kunnen meewerken als ze hun opleiding afwerken. Met dit bezoek wilden we ook hun blik verruimen – tonen dat er veel meer is dan wat ze op school te zien krijgen.”
Want hoezeer men dat ook probeert te vermijden, lopen opleidingen – zeker in een technische richting – altijd wat achter op de markt. En wat er in een hightech omgeving als het Green Energy Park gebeurt, heeft dan weer nog eens een ferme voorsprong op de markt. “Met zo’n bezoek kunnen we heel concreet tonen in welke wereld ze gaan terechtkomen en welke rol ze daarin kunnen spelen,” zegt Danny Dewit.
Het educatieve team van het Green Energy Park doet dit zowel voor technische richtingen als voor de zorg – allebei sectoren waar we met een tekort aan adequaat geschoold personeel kampen. Voor leerlingen die een zorgopleiding volgen wordt ook geprobeerd om er een bezoek aan het UZ Brussel aan te breien, wat om praktische redenen natuurlijk heel wat moeilijker is. “Je kunt die opleidingen promoten via allerlei campagnes, maar een bezoek aan een omgeving als bijvoorbeeld het Smart Village Lab heeft veel meer impact,” vindt Danny.
Snel naar de bus
Naarmate de rondleiding vordert, hebben de jongens steeds meer moeite om bij de les te blijven, maar ze blijven beleefd en doen hun best om Lenni niet te storen.
Op de laatste halte voor het gezelschap terugkeert naar het startpunt, het voormalig Roularta-gebouw waar over afzienbare tijd een van de grootste MRI-scanners van Europa zal komen, bereikt de aandachtscurve een dieptepunt. Maar Lenni wijst erop dat dat supergeavanceerde toestel slechts zal kunnen werken als het gebouw op correcte wijze bekabeld wordt en dat ook de koeling een interessante uitdaging zal worden, wat een aardig aantal jobs zal opleveren voor mensen met een technische opleiding. Een aantal oortjes spitsen zich spontaan en een van de leerlingen polst zelfs al eens naar de mogelijkheid om stage te kunnen lopen zodra het project van start gaat.
Na nog een korte stop, waarbij het vooral over duurzaamheid in bouwprojecten gaat, is het bezoek ten einde. Terwijl de leerkrachten – die de voorbije uren eveneens voor het eerst hebben kennisgemaakt met heel wat nieuwe technologieën – Lenni nog bestoken met hun vragen, haasten de jongens zich meteen naar de bus die hen terug naar Evere zal brengen. Zo’n bezoek aan de toekomst is wel eens leuk, maar ook in het heden valt er nog zoveel te beleven.
Activiteiten voor klassen
Gastlessen, labobezoeken, workshops, wedstrijden, webinars, masterclasses ... de Vrije Universiteit Brussel geeft leerlingen een voorproefje van het baanbrekend onderzoek dat aan onze universiteit gedaan wordt. Ben je leerkracht? Schrijf je klas in voor één van onze schoolactiviteiten.
Ondersteuning voor leerkrachten
Ben je leerkracht en op zoek naar bijscholing of educatieve tools voor in de klas? Wil je je leerlingen graag helpen bij het maken van hun studiekeuze?